Elite Stora Hotellet Örebro söker sommarvikarie till Hotellreceptionen

Vi söker nu en till medarbetare till vår hotellreception, är du vår servicestjärna? Tjänsten är ett sommarvikariat med möjlighet till förlängning.

Om tjänsten

Som hotellreceptionist ansvarar du för att ge gästen bästa möjliga service och brinner för mötet mellan människor. Du kommer att arbeta i ett engagerat serviceteam i hotellets kärna och därmed få glädjen att vara våra gästers första kontakt och intryck av hotellet samtidigt som det är du som bär ansvaret för känslan när gästerna lämnar oss. Som receptionist har du en hög känsla för service och kvalitet samt ett starkt intresse till merförsäljning. Du ska motiveras av att vända utmaningar till möjligheter – ingen dag på ett hotell är den andra lik.

Vi söker dig som har erfarenhet av liknande arbete sedan tidigare. I arbetet som receptionist ingår sedvanligt receptionsarbete såsom in- och utcheckning, hantering av telefonväxel, fakturering, logibokningar individuella samt allmän gästservice. Ovan arbetsuppgifter kan sammanfattas med att du behöver ha viljan till att ha många bollar i luften samtidigt som din service ut till gäst alltid ska prioriteras och hålla en hög nivå. Du är trygg i dig själv med att arbeta självständigt som i grupp. Då arbetet varierar i arbetstid och man ofta arbetar själv under kvällar är min krav 20 år på sökande. 

Kvalifikationer och personlighet
Som person är du noggrann, ansvarstagande, engagerad och positiv. Vidare har du god förmåga att kunna prioritera även under stressiga arbetsförhållanden. Mycket goda kunskaper i svenska och engelska i både tal och skrift är en förutsättning, ytterligare språk är meriterade. Du är lösningsorienterad och kreativ, social och duktig på att kommunicera och samarbeta. Vi vill arbeta med dig som är prestigelös, kan ge och ta feedback, du är en lagspelare som ser på jobbet med både ödmjukhet och glädje. Vi vill kontinuerligt utvecklas och hoppas att du vill vara med och tillsammans med oss driva hotellet framåt.

Praktikaliteter:

  • Arbetstider: Varierande, mellan 07:00-22:00. Nattarbete kan förekomma.
  • Omfattning: Ca 75%
  • Start: Enligt överenskommelse
  • Lön: Enligt kollektivavtal
  • För frågor om tjänsten kontakta: Birgitta Nordin, birgitta.nordin@elite.se
  • Sista ansökningsdag: Urval kommer ske löpande, vi rekommenderar därför att du inte väntar med din ansökan!

Passar dig som

  1. Är ansvarstagande och initiativtagande; gästen kan sällan vänta
  2. Är lyhörd med god problemlösningsförmåga
  3. Kan arbeta bra självständigt såväl som i grupp

Fakta om tjänsten

  • Stad Örebro
  • Hotell/plats Elite Stora Hotellet, Örebro
  • Publiceringsdatum 9 april
  • Rekryterande chef Birgitta Nordin (birgitta.nordin@elite.se)
Sök nu

Att arbeta i reception innebär att ingen dag är den andra lik, varför det är viktigt att du tycker om ett högt tempo och har en lösningsorienterad inställning till allt som händer. Som receptionist är du också säljare och det är viktigt för oss att det är naturligt för dig att aktivt jobba med merförsäljning som en form av service och så snart möjligheten finns erbjuda en högre rumskategori, en middag i huset eller parkeringsplats – allt för att erbjuda gästen en högklassig serviceupplevelse hos oss!

Fasaden av Elite Stora Hotellet i Örebro med en bro framför
Om Elite Stora Hotellet, Örebro

I en anrik byggnad från 1858, vackert belägen mitt i city intill Svartån och Örebro Slott erbjuder vi 160 moderna rum och unika fest- och konferensmöjligheter för upp till 300 personer.